Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 05.05.2021 11:42 (Üye) Soru : Merhabalar üstadım, Sizlere danışmak istediğim konu; Pişmanlık talebimiz neticesinde tahakkuk etmiş bir vergiyi ve pişmanlık zammını, 15 günlük vade bitim tarihinden önce risk analizi tamamlanmamış olan kdv iade alacaklarından mahsup talep etmemiz halinde, söz konusu verginin vade tarihi itibarıyla mahsup talebimiz vergi dairesi tarafından yerine getirilmemiş olsa dahi tarafımıza vergi ziyaı cezası uygulanır mı? Tabii bu soruyu kdv iade alacağımızda tutar ya da dönem olarak her hangi bir sorun çıkmadan iade sürecinin tamamlanmış olduğu varsayımı ile soruyorum. Saygılarımla,

Cevap : Pişmanlık ile verilen beyannamede tahakkuk eden vergi 15 gün içinde ödenmesi gerekir.Ödeme süresinde yapılmaz ise işlem Kanuni süresinden sonra verilen beyanname konumuna girer ve tahakkuk eden vergi ye % 50 oranınca vergi ziyaı cezası kesilir. Mahsup konusunda VD ile görüşünüz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.