Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 07.05.2021 22:12 (Üye) Soru : Sayın Danışman, Yasa,tebliğ,genelge takip etmekten,iş yapamaz hale geldik.Onlarıda doğru algılamakta zorlanıyoruz galiba. Gıda sektöründe faaliyet gösteren işçilerimizi,2021 4.ay itibariyle ücretsiz izine çıkardık. SGK İşveren sitesinde Covid19 Sebebiyle ücretsiz izin tanımlamasını yaptık. 4.Ay Muhtasar-Prim Hizm.beyannamesini yaparken ,gün ve ücret :Sıfır olarak yazılacak, Ve işçilerimize günlük 50.-tl tutarında ücret yatırılacak, doğrumuyum? Bizim 7316 Sayılı Yasanın 30.Maddesiyle bir ilişkimiz varmı? Bu yasa çalışan işyerleri için prim desteği değilmi? Kafa karışıklığımızı mazur görün.Saygılar..

Cevap : Çok haklısınız.. Konuyu şöyle kısaca ele alabiliriz 7316 sayılı kanun da iki tür destek var 1. NÜD yararlanıyorsanız bu tutar günlük 50 tl aylık 1500 tl oldu. sizin doğru olarak yaptığınız gibi... 2. işyeri kapalı ve al götür hizmetinde bulunan işyerinde işçileriniz var bu işçiler içinde devlet sgk primlerini ödeyecektir.bu da 07316 kodu ile bildirilecektir.Ama henüz aktive edilemedi.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.