Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 06.05.2021 13:30 (Üye) Soru : Sayın Üstadım; Müşterim Zirai Kazanç Mükellefinden 2020/Aralık ayına ait 70.000.-+ %1 kdv 700.- tl. Toplam 70.700.-Tl. e- arşiv faturası düzenlemiştir. Mal alış faturası 2021/Nisan ayında firma tarafından işlem yapılmak üzere muhasebeye iletilmiştir. KDV indirim konusu yapmak mümkün, Fakat alınan mal ile ilgili muhasebe kayıtlarında tereddüt oluştu. Alınan mal bedeli K.K.E.G olarak mı değerlendirilmeli yoksa Mal alış olarak değerlendirilmelidir? İyi çalışmalar Sağlıklı günler dilerim.

Cevap : Alınan mal ve bu malın satışı 2020 yılı dönem karını ilgilendirmektedir. Bu neden ile ilgili yıl kayıtlarında düzeltme yapılarak 2020 yılı KV beyannamesi ve mali tablolar düzeltilmesi gerekir (düzeltme beyannamesi) KKEG olarak kayıtlara alınmaz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.