Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 06.05.2021 13:54 (Üye) Soru : Merhabalar 2021-3-YÜK TAŞIMACILIĞI HİZMETİNDE KDV TEVKİFATI UYGULAMASI Bu konu ile ilgili sorum olacaktı. Maden gözetim ve analizi yapan şirketiz. Nace kodumuz 52.29.16. Nakliye işi yaptırdık kdv dahil 1.000 TL üzerinde 2/10 tevkifatlı fatura aldık. Belirlenen alıcılar kapsamında olanlar tevkifatlı fatura alacaklardı değil mi? Kısmi tevkifat uygulamasında KDV mükellefi olsun olmasın belirlenmiş alıcılar arasına ? Sigorta ve reasürans şirketleri, ? Sendikalar ve üst kuruluşları, ? Vakıf üniversiteleri, ? ve mobil elektronik haberleşme işletmecileri eklendi. eklendi ama başka belirlenmiş alıcılar nelerdir? Biz kapsamda mıyız? Tevkifatlı fatura almakla doğru mu yaptık? Teşekkürler.

Cevap : GV veya KV mükellefli olan tüm nakliye firmaları TÜM KDV mükelleflerine 1.000 TL (KDV dahil) üstündeki taşıma hizmeti için 2/10 oranında KDV tevkifatı yapacaktır. KDV mükellefi olmayanlara (Nihai tüketici) düzenlenecek fatura tutarı ne olursa olsun KDV tevkifatı yapmayacaktır. Sonuç olarak sizin firmanız da KDV mükellefi olduğu için size düzenlenen faturalarda kDV tevkifatı hesaplanacaktır.Yeni eklenen veya eski kurumların sizin yapınız ile ilgisi yok. AŞAĞIDAKİ LİNKDE BULANAN TABLOYU İNCELEYİNİZ. https://archive.ismmmo.org.tr/docs/mevzuat/PratikBilgiler/2021_vergi/10.pdf
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.