Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 11.05.2021 13:17 (Üye) Soru : Ana Faaliyet Kodum: İnternet üzerinden pasta ve ürünleri satışını yapmaktayım. Yapmak istediğim iş; E-Ticarette hizmet ve aracı hizmet sağlayıcı olarak geçiyor. Sosyal medyada satış yapanlara yer sağlayıcı bir sanal platform olmak. Yani ürün satan kişilerle, ürün alacak kişileri internet sitemizde bira araya getirmek ve satışlara sadece aracı olmak istiyorum. Faturayı vergi mükellefi olsun olmasın sadece satıcıya hizmet bedeli veya satış komisyon bedeli olarak keseceğiz. Ana faaliyetimin yanında, belirttiğim işi yapmak için vergi dairesine bildirimde bulunacağım. Bu durumda; 1- Defter beyan sisteminden e-deftere geçecekmiyim. Geçecek isem ne zaman geçeceğim? 2- Kep adresi almak zorundamıyım? 3- Mali Mühür müracatında bulunmalımıyım.? 4- Varsa başka hangi işlemleri takip edeceğim.

Cevap : Merhaba; ilgili açılacak mükellefiyet; aracı hizmet sağlayıcı pozisyonunda olunacağından e-fatura ve e-arşiv fatura mükellefiyetinin tesis ettirilmesi gerekli Defter beyan sisteminde tutulabilecek olan defterler işletme defteri-basit usul ve serbest meslek defteridir. Mükellefiyetinizi ne şekilde açacaksanız buna dikkat etmelisiz. Aracı hizmet sağlayıcı olarak e-fatura ve e-arşiv fatura mükellefiyeti zorunluluk kapsamında olabileceğinden e-defter sorumluluğu da olacaktır buna dikkat etmek gereklidir Sürecinizi e-fatura-earşiv fatura ve e-defter olarak devam edecek mükellefler Kamu sertifikasyon merkezinden mali mühür temin etmek zorundadırlar iyi çalışmalar
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.