Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 08.06.2021 12:58 (Üye) Soru : Üstadlar, e deftere tabi mükellefin muhasebe kayıtlarında, aynı güne ait banka hareketleri, satış ve alış faturaları tek fiş ile kayıt edilebilir mi? Yani örneğin 01/05/2021 e kestiği tüm satış faturalarını 01/05/2021 e tek fiş açıp belge türü fatura seçip kayıt yapabilir miyiz yada 101 leri dönem sonlarında 121 e aktarıyoruz her çek için ayrı fiş açmak zorunda mıyız?

Cevap : Merhaba; banka hareletkeri için yapılacak yevmiye kayıtlarında dekont bazlı olarak kaydın yapılması esastır. Ancak sistem buna uygun değilse aynı gün içindeki bankalar ayrıştırılarak gün bazlı oalrak diğer başlığının altından banka kayıtları açıklamalarda yazılacak şekilde yapılabilir. Çek kayıtlarında ise esas olan her çek kaydının ayrı yevmiye maddesinde gösterilmesidir. Ancak alıcısı ve satıcı aynı olması kaydıyla birden fazla çek bordro ile diğer başlığı altından kaydı yapılabilir iyi çalışmalar
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.