Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 10.05.2021 10:03 (Üye) Soru : Merhaba Sayın danışman; Şahıs firması olarak vergi mükellefiyeti bulunan firmamız kat karşılığı inşaat işi yapmaktadır. Firmamızın inşaat demiri tedarikinde bulundu firmaya alacağımız bulunan kat karşılığı sözleşmesi yaptığımız vergi mükellefi olmayan kişi ödeme yaptı. Tedarikçi firma faturayı alacağımız olan kişiye düzenlemiş. Bizde inşaat demirini bu kişiden gider pusulası ile alabilir miyiz? Gider pusulası ile alırsak stopaj oranı % kaçtır?

Cevap : Gider pusulası vergi mükellefi olmayan kişilerden mal ve hizmet alımlarında düzenlenen belgedir. Buradaki maldan kasıt Şahsi, ticari olmayan mallardır. Bahsettiğiniz işlem ticari bir faaliyettir. Vergi mükellefi olmayan kişi neden DEMİR alım satımı yapar ? Böyle bir işlem olmayacağı görüşündeyiz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.