Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 24.06.2021 11:33 (Üye) Soru : Askeri Kantin başkanlıklarına e arşiv olarak fatura düzenliyoruz. 06/05/2021 tarihi itibariyle e fatura mükellef kontrol sisteminde bazı komutanlıklar e fatura mükellefi olarak gözükmektedir 2019 yılında çıkan genelgeye göre bu durumda isteğe bağlı olarak e fatura düzenlenebilmekte idi Bu birliklere e fatura düzenlenmesi zorunlu mudur. E arşiv olarak fatura düzenlemeye devam edebilir miyiz.?.

Cevap : Merhaba; VUK 509 'a göre e-fatura mükelleflerine e-fatura düzenlenmesi gereklidir. Ancak sizin de belirttiğiniz üzere bazı kamu kurumlarına düzenlenecek faturaların kağıt ortamda düzenlenmesi konusunda bilgilendirmeler mevcuttur. Bu kapsamda GİB tarafından yayınlanan, bazı Kamu Kurumlarına kağıt olarak düzenlenecek listedeki mükelleflere GİB 'in belirttiği şekilde fatura düzenlenmesi uygun olaacaktır sağlıklı günler dileriz
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.