Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 10.05.2021 15:37 (Üye) Soru : Üstadım. Varlık Barışı ile ilgili olarak, Firmam Bankaya Varlık Barışı İçin beyan verdi. Kanunda 30/06/2021 Tarihine kadar geçmektedir. ve 3 Ay içinde bu durumda 30/09/2021 Tarihine kadar bankaya beyan verdiğimiz tutarı getirebilirmiyiz. Yoksa 30/06/2021 Tarihine kadar beyan ve Para Gelmek zorundamı, Görüşünüz nedir.

Cevap : BAZI VARLIKLARIN EKONOMİYE KAZANDIRILMASI HAKKINDA GENEL TEBLİĞ (SERİ NO: 1) Yurt dışında bulunan varlıkların Türkiye’ye getirilmesi MADDE 4 – (1) Geçici 93 üncü madde kapsamında bildirilen varlıklar nedeniyle hiçbir suretle vergi incelemesi ve vergi tarhiyatı yapılmayacaktır. Bu hükümden faydalanılabilmesi için bildirime konu edilen varlıkların, BİLDİRİMLERİN YAPILDIĞI TARİH DEN İTİBAREN ÜÇ AY İÇİNDE Türkiye’ye getirilmesi veya Türkiye’deki banka ya da aracı kurumlarda açılacak bir hesaba transfer edilmesi şarttır. Türkiye’deki banka ya da aracı kurumlarda açılacak hesaba ilgili varlığın transferi işlemlerinde, bildirimde bulunan hesap sahibi ile yurt dışından varlığı transfer edenin farklı kişiler olmasının söz konusu hükümden faydalanılması açısından herhangi bir önemi bulunmamaktadır. YUKARIDAKİ HÜKME GÖRE ; Bildirimin verildiği tarih den itibaren 3 ay içinde Türkiye ye getirilmesi gerekir. 30/09/2021 tarihi yanlış bir yorum olur. Bu gün beyan edilmiş ise 3 ay içinde getirilecektir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.