Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 11.05.2021 10:04 (Üye) Soru : MERHABA , 2020 Ylında şirketimize tahhakuk etmiş dava konusu olan kdv ve vergi zia borçları için yapılandırma talebinde bulunduk ve aynı zamanda vergiye uyumlu mükellef % 5 indirim içinde başvurumuzu yaptık bu aşamda daire % 5 indirimi yapılnadırma yapılmadan önce tahakkuk eden borcumuzdan mahsup etti bu durumda % 5 indirim muhasebe kaydı nasıl olmalıdır ?

Cevap : KV beyannamesi verilip Tahakkuk fişi alındıktan sonra Beyanname üzerinden indirilen % 5 oranındaki indirim için aşağıdaki muhasebe kaydı yapılır. --------------------- /04/20… ---------------------- 136 Hesap 570 Hesap ----------------------/---------------------- 136 Hesap daha sonra mahsup edilecek vergi ile kapatılır. ---------------------/------------------------ 368 Hesap 136 Hesap ---------------------/--------------------
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.