Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 17.05.2021 09:26 (Üye) Soru : Merhaba, Özel bir şirkette bağımlı çalışmaktayım. Yeni açtığımı şirkette SGK lı çalışan bulunmamaktadır. Üniversite öğrencisi zorunlu stajyer alımı yapacağız. Stajyere ödeyeceğimiz ücret asgari ücretin net % 15 i olarak ödenirse yasak olarak sıkıntıya düşer miyiz? Devlet katkısı alabilmemiz için asgari ücretin net % 30 unu mu ödememiz zorunludur. Bilgi verebilir misiniz?

Cevap : asgari stajyer öğrenci maaş hesaplaması yapılırken asgari ücretin net tutarından asgari geçim indirimi düşüldükten sonra çıkan tutarın %30’u hesaplanır. İşletmelerin stajyer öğrencilere vermesi gereken minimum ücretin 2021 yılı için hesaplaması aşağıda açıklanmıştır: İçinde bulunulan dönemin net asgari ücretinden asgari geçim indirimi çıkartılmalıdır. 2021 yılının ilk yarısı için yapılacak hesaplamada 2.825 TL olan net asgari ücretten 268 TL asgari geçim indirimi çıkartılmalıdır. Elde edilen sonuç 2.557 TL’dir. 557 TL’nin %30’u alınmalıdır. Bu da 767.1 TL olarak elde edilir
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.