Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 12.05.2021 11:50 (Üye) Soru : kolay gelsin, şimdiden iyi bayramlar dilerim, bir şahıs firması kuracağım. kendisi İstanbulda çalışacak , iş yapılan yer Dubai olacak, oranın yazılım danışmanı olacak. bu şahıs faturalarını sanırım KDV'siz kesecek. ve gelir vergisinde %50 muaf olacak. 1. sorum nace kodları bu%50 muaflıkta önemli midir? yani nace kodu 62.01.01 Bilgisayar programlama faaliyetleri (sistem veri tabanı network web sayfası vb. yazılımları ile müşteriye özel yazılımların kodlanması vb) olsa yazılımın içine giriyor . bu sanırım %50 muaf oluyor Gelir verigisnde. 2. sorum açılışı yaparken serbest meslek mi yoksa şahıs firması mı kurmak gerekir? vergi dairesini aradım bir yorum getiremedi. teşekkürler şimdiden.

Cevap : Nace kodu konusunda bilgimiz yok. VD ne yapılacak müracaat da işin detayı bildirilerek uygun kod alınır. % 50 muafiyet değildir. İndirimdir. GVK 89/13. maddesinde belirtilen şartlara göre elde edilen kazancı % 50 si beyanname üzerinden İNDİRİLİR. Mükellefiyet Serbest meslek kazancı olarak tescil ettirilir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.