Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 01.07.2021 11:22 (Üye) Soru : E-defter uygulamasına geçilmeden önce belgeleri 7'şer günlük periyotlarla işleyip fatura dosyalarına bu şekilde kağıt çıktı alıyorduk incelemelerde sorun yaşamamak adına.Ancak şu an her belge tek yevmiye kaydı olduğu için yevmiye fişi döküm almak hem maliyet hem zaman problemi.onun yerine aylık bazda toplu olarak yevmiye defteri kağıt çıktısı alıp dosyalamak doğru olurmu? her belge tek tek mi döküm alınmak zorunda?

Cevap : Merhaba; defterler kağıt da olsa elektronik ortamda da tutulsa; Yevmiye maddesine konu olan işlemlerin tek bir yevmiye maddesinde gösterilmesi gereklidir. Özellikle faturalar. E-defterin kağıt çıksını alıp saklamnıza gerek yok. e-defterinizi e-Belge gönderip alma işleminde kullanılan bilgi işlem sistemi yazılım ve donanım alt yapısının Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde ve Türkiye Cumhuriyeti kanunlarının geçerli olduğu yerlerde bulunması zorunludur. iyi çalışmalar dileriz
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.