Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 18.05.2021 11:14 (Üye) Soru : .Sn.Danışman, İşveren 10.05.2021 pazartesi gününe kadar çalışan işçiyi pandemi ücretsiz izne çıkartıyor. Bu kişi Salı ve çarşamba işe gelmiyor. Çarşamba günü arefe günü. Bu kişi arefe gününü ve bayram tatili ücretini hak eder mi? Teşekkür ederim.

Cevap : Arefe ve bayram günü izinleri olduğu günler işçiye verilmelidir. 2429 sayılı Ulusal Bayram ve Genel Tatiller Hakkında Kanun'un 1. maddesinde ulusal bayramın 28 Ekim günü saat 13.00'ten, 2.s maddesinde ise ramazan ve kurban bayramının arife günü saat 13:00'ten itibaren başlayacağı, belirtilmiştir. İşte bu üç ayrı yarım gün, arife günüdür. İş Kanunu'nda arife günleri ile ilgili özel bir düzenleme bulunmamakta, genel düzenleme çerçevesinde değerlendirme yapılmaktadır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.