Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 18.05.2021 16:35 (Üye) Soru : merhaba üstad , hasılat esaslı verilendirmeye tabi kurumlar vergisi mükellefim , elde ettiği hasılatın %10 kurumlar vergisi matrahı olarak bu matrahtan da %22 vergi hesaplayarak tahakkuk ettiriyorum yaptığım işlem doğrumudur ? Soru 2 : kdv tahakkuku nasıl olmalıdır ?( kdv tahakkuku yapılmaıdığından dolayı 191 ve 391 de bakiye kalıyor ve bir sonrakı seneye devrederek gidiyor. Soru 3 : ödediğimiz kdv ler indirim konusu yapılır mı ? Eğer yapılırsa ödediği indirilecek kdv tuaru kdv 2 beyanın da mı indirilmeli yoksa kurum gecıcı de mi indirim yapılmalı ?

Cevap : 1-2021/1. dönme için KV oranı % 20 dir. Beyanname düzenleme sistemi otomatik olarak % 20 oranında KV hesaplar. 2-3-Hasılat esaslı sistemi seçen mükellefler 190-191-391 hesaplar kullanılmaz. Mükellefler; kendilerine yapılan teslim ve hizmetler dolayısıyla alış vesikalarında gösterilen KDV’yi ve hasılat esaslı vergilendirme usulüne göre beyan ederek ödedikleri KDV’yi kazancın tespitinde işlemin mahiyetine göre gider veya maliyet, yaptıkları teslim ve hizmetler dolayısıyla hesapladıkları KDV’yi kazancın tespitinde gelir olarak dikkate alacaklardır. Başka bir anlatımla; KDVK göre Hasılat esaslı vergileme sistemini seçen mükellefler Satın aldıkları mal ve hizmetler için ödedikleri KDV ni indirim konusu yapmayacak ,maliyet veya gidere yazacaklar. Elde ettikleri hasılat için düzenledikleri belgelerde KDV hesaplayacaklar. Ancak tahsil ettikleri bu KDV ni beyan etmeyip gelir yazacaklardır. Hasılat esaslı mükelleflerden fatura alan mükellefler ise belge üzerinde yazan KDV ni indireceklerdir. Konun 2 nolu KDV beyanı ile ilgisi yoktur.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.