Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 20.05.2021 10:13 (Üye) Soru : Üstadım merhaba İşletme defteri mükellefim şahsi arabamı ve giderlerimi işte göstermek istiyorum der. Şimdi işlem nasıl işleyecek. (Genel amaçlı dilekçe ile bildirim yapıp iktisap edildiği bedel ile kayıtlara alıp (artık kaç yıl önce ise) amortisman mı uygulayacağız. Satışı konu olursa ve araç değerleri de arttığı için örn. 30.000'e alınmış araba 55.000'e satıldığı varsayımında 25.000 TL için vergi ödemek zorunda kalacak. Bu konu birçok meslektaşımızın kafasındaki sorular. Detaylı olarak bize yol gösterebilirseniz çok memnun olurum. Teşekkürler.

Cevap : Kafa karışacak bir durum yok .Olması gerekenleri siz sorunuzda belirtmişsiniz. Deftere kayıt edilen değer ile satış bedeli arasındaki olumlu veya olumsuz fark kayıtlara gelir veya gider olarak alınır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.