Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 01.07.2021 12:59 (Üye) Soru : Merhaba.Mükellefin ÖKC olmayıp kredi kartı ile yaptığı 5.000? lık satış için sehven kağıt fatura düzenlemiştir(Nisan ayı için).Bu durumda geriye dönük e arşiv kesilebilir mi?Ne yapılması gerekir?Teşekkürler.Lütfen genelgeyi atmadan net bir cevap verilirse çok yardımcı olursunuz.Teşekkürler.

Cevap : Merhaba; Mükellefiniz e-fatura uygulamasına dahil bir mükellef ise faturaayı düzenleyeceği muhatap e-fatura uygulamasına dahil bir mükellef kapsamıdandaysa e-fatura, değilse e-arşiv fatura düzenlenmesi gereklidir. Bu kapsamda; "Elektronik belge olarak düzenlenmesi gerekenler de dâhil olmak üzere perakende satış fişi, ödeme kaydedici cihaz fişi, giriş ve yolcu taşıma bileti, sevk irsaliyesi, taşıma irsaliyesi, yolcu listesi, günlük müşteri listesi ile Hazine ve Maliye Bakanlığınca düzenleme zorunluluğu getirilen belgelerin düzenlenmemesi, kullanılmaması, bulundurulmaması, aslı ile örneğinde farklı meblağlara yer verilmesi, gerçeğe aykırı olarak düzenlenmesi, elektronik belge olarak düzenlenmesi gerekirken kâğıt olarak düzenlenmesi, hiç düzenlenmemiş sayılması" gibi durumlarda VUK 353 kapsamında özel usulsüzlük cezası uygulanır. İlgili faturanin iptal edilerek e belge formatında faturanın düzenlenmesi gerekir iyi çalışmalar
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.