Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 20.05.2021 13:46 (Üye) Soru : Merhaba üstad , uyumlu vergi mükelleflerin %5 lik indirimlerinin muhasebe kaydı nasıl olmalıdır ?

Cevap : GV mükellefleri için muhasebe kaydı olmaz. Ödenmesi gereken vergi indirimden dolayı eksik ödenmiştir. KV mükellefler için ise aşağıdaki kayıt yapılır. KV beyannamesi verilip Tahakkuk fişi alındıktan sonra Beyanname üzerinden indirilen % 5 oranındaki indirim için aşağıdaki muhasebe kaydı yapılır. --------------------- /04/20… ---------------------- 136 Hesap 570 Hesap ----------------------/---------------------- 136 Hesap daha sonra mahsup edilecek vergi ile veya nakit alınması ile kapatılır. ---------------------/------------------------ 360 Hesap veya 102 Hesap 136 Hesap ---------------------/-------------------- % 5 oranındaki indirim; Geçici Vergi Beyannamesi üzerinden mahsup edilmeyecek. Dilekçe ile “GİB İnternet vergi dairesi Geksis" sistemi üzerinden vergi borçlarına mahsup veya iade talep edilecektir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.