Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 20.05.2021 12:31 (Üye) Soru : Soru: Selamlar, Matbaa ve tekstil işleri yapan firma 6600 kg ;Hurda Atık Kağıt faturası olarak Geri Dönüşüm firmasına 13000 tl olarak KDV'siz fatura düzenlemiştir.Hangi hesapta izlemeyiz. Beyannamede nerede yer almalı? Cevap:Sayın, Yapılan satış 600 hesap da takip edilir.KDV beyannamesinde ise ;KISMİ İSTİSNA KAPSAMINA GİREN İŞLEMLER Bölümünde 231 kod ile beyan edilir. Bilgilerinize rica olunur. Danışma birimi Cevap için teşekkürler. yüklenilen kdv hesaplamak gerekirmi? (Kağıtların girişlerine isabet eden KDV) bunu yapmak istemiyorsak yüklenilen kdv bölümünü sıfır olarak geçebilirmiyiz?

Cevap : Alış da indirilen KDV ilave kdv olarak beyan edilir. Vergi uygulamalarında isteğe göre işlem olmaz. İstisna uyguluyor iseniz ilave kdv beyan edilir Ancak İstisna uygulanmada işlem yapılacak ise faturada % 18 KDV hesaplanır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.