Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 20.05.2021 16:41 (Üye) Soru : Merhaba, Firmamız üretmiş olduğu bazı malzemeleri evlere fason işçilik için göndermektedir. Bu ürünlere el ile büküm işçiliği gibi işlemler yapılmaktadır. El işçiliğini yapan kişiler vergi mükellefi olmadığı için bunların adına gider pusulası düzenleyerek işlemleri ve yapılan ödemeyi resmi olarak takip etmek istiyoruz. Gider pusulasında bir üst sınır var mıdır? Aynı kişiye her ay gider pusulası düzenleyebilir miyiz? Stopaj oranı % 10 olarak gördüm. Ama KDV açısından bir yükümlülüğümüz olacak mı, bununla ilgili bilgi alabilir miyim?

Cevap : Gider pusulasında alt - üst sınır olmaz. Bahsettiğiniz ödemeler Gider pusulası ile yapılamaz. İşi yapan kişilerin Basit usulde veya Gerçek usulde GV mükellefi olması gerekir. Gördüğünüz % 10 oran GVK 9. maddesinde belirtilen Esnaf muaflığından yararlanan kişilere yapılacak ödeme içindir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.