Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 21.05.2021 09:59 (Üye) Soru : Merhaba 14 çalışanı olan işyeri zamanında bes kapsamına girmedi sizden öğrenmek istediğim bese şimdi geçiş yapılsa bir ceza ile karşılaşabilirmiyiz yada ne yapmamız lazım bir öneriniz olurmu teşekkürler.

Cevap : BES işçi sayınız 5 ve üzeri olduğunda takip eden yılbaşından itibaren yapılması gereken bir işlemdir. Yapılmaması halinde karşılığı ipc olmaktadır. Her bir ihlal kavramı kapsamında; her çalışan için her bir ayda yapılan kanuna aykırı ihlaller tek bir fiil-ihlal olarak kabul edilecektir. Çalışanın ücretinden kesilmesine rağmen Emeklilik şirketine aktarılmayan, eksik aktarılan veya süresinde aktarılmaması halleri tek bir ihlal olarak değerlendirilecektir. 4632 sayılı Kanunun Ek 2'nci maddesinde yer alan 100,00 TL'lik idari para cezası, maktu bir idari para cezası niteliğinde olup her yıl yeniden değerlemeye tabi tutularak uygulanması gerekmektedir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.