Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 25.05.2021 14:16 (Üye) Soru : Merhaba, Plaza iş merkezi yöneticiliğine Emekli bir çalışan temizlik görevlisi olarak alındı. Bu çalışanın sigorta bildirgesi, SGK üzerinden eski yöntem ilemi yoksa e-beyan üzerinden 1003A beyanı ilemi beyan edilecek. Yardımlarınız için teşekkür ederiz. Saygılarımla,

Cevap : 1003A kodlu Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesi vergi kesintileri ile sigorta primlerinin birlikte bildirilmesine mahsus genel kullanıma açık beyannamedir. Hem tüm vergi kesintileri hem de çalıştırılan sigortalıların prim ve hizmet bilgileri bu beyanname ile beyan edilecektir. Vergi kesintisi yapma yükümlülüğü bulunmayan, sadece çalıştırdıkları sigortalıların prim ve hizmet bildirimlerini yapmak amacıyla 0003 gelir stopajı mükellefiyeti açtıranlar da 1003A kodlu Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesini kullanacaklardır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.