Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 24.05.2021 09:14 (Üye) Soru : Soru: SERBREST MESLEK ERBABI DOKTOR MÜKELLEF KENDİ FAALİYETİNİ YÜRÜTMEK ÜZERE 3 ADET OFİS SATIN ALMIŞTIR. %18 KDV Lİ KDV İNDİRİM KONUSU YAPABİLİYOR MUYUZ ACABA Cevap:Sayın, ALINAN 3 YERİNDE S.M.KAZANÇ DEFTERİNE KAYIT EDİLMESİ KOŞULU İLE ÖDENEN KDV İNDİRİLİR. SÖZ KONUSU G.MENKULLERİN SATIŞINDAN ELDE EDİLECEK KAZANÇ TİCARİ KAZANÇ GİBİ MESLEKİ KAZANÇLAR ARASINDA YER ALACAĞI VE VERGİLENDİRİLECEĞİNİ MÜŞTERİNİZE HATIRLATINIZ.AYRICA SATIŞ DA; SATIŞ BEDELİN ÜZERİNDEN % 18 KDV HESAPLANACAKTIR. Bilgilerinize rica olunur. Danışma birimi Cevabınız için teşekkür ederim bo konu ile ilgili olarak bir sorum daha olacak. Mükellefin eşi de serbest meslek erbabı bu ofislerin 2 sini eşinin kullanacağını söyledi. eşi bedelsiz olarak kullana bilir mi yoksa nasıl belge düzenleyeceğiz.

Cevap : Eş bedelsiz kullanabilir.Ancak Mal sahibi söz konusu iş yerleri için EMSAL bedelden İŞ YERİ KİRA (gmsi) kira geliri beyan etmesi gerekir. Yıllık GV Beyannamesi ile edilecek kiradan GV stopajı yapılmadığı için hesaplanan verginin tamamı ödenir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.