Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 24.05.2021 10:11 (Üye) Soru : Öğrenci ve Personel Taşıma Hizmeti veren bir firma. Kamu ve Özel firmalara servis hizmetini kendi öz mal araçları ile vermekle beraber, dışarıdan taşeron firmalardan da araç temin etmektedir. - Firmamız X Şirketinin personel taşıma ihalesini almıştır. yaklaşık 200 servis aracı ile hizmet verecektir ve bu araçların tamamını Taşeron olarak alt firmalara vermeyi düşünmekteyiz. Y taşeron firma bir aylık servis hizmeti verdiğinde, ay sonu Faturasını bize kesecektir. Örneğin 10.000 tl + kdv (tevkifatlı) fatura kestiğini düşünelim. Taşeron Y firması servis hizmetini yaparken, firmamızdan Yakıt kartı almış ve 5000 tl lik yakıt kullanmıştır. Yakıt Fişleri kendi aracının plakasına düzenlenmiş ve gider olarak kullanmıştır. Ancak yakıt ödemeleri Firmamız tarafından ödenmiştir. Firmamızın ünvanında ve faaliyet konusunda Akaryakıt alım satım iştigal konusu bulunmadığından bu tutarı taşeron firmaya nasıl fatura etmemiz gerekmektedir. 10bin + kdv faturadan yakıt gideri düşüldükten sonra yapılacak ödemelerde cari açıklar meydana gelmektedir. - İştigal konumuza Akaryakıt alım satım ilave ettirmemiz gerekir mi? Ünvan veya Faaliyet ilavesi yapılmadan sorunun çözümü hususunda fikir ve görüşlerinizi rica ederim. NOT: Akaryakıt Firmasına ödeme Firmamız tarafından yapılmakla birlikte, fişler Taşeron firmalarca kullanıldığından Gider olarak kullanamadığımızdan bizde mağduriyet yaşamaktayız.

Cevap : Taşımacılık (servis) hizmetini yüklenen firmanın bu işi bizzat kendisi yapmayıp, bir başka firmaya devretmesi ya da yaptırılması durumunda, taşımacılık hizmetini alan ya da organize eden tarafından tevkifat yapılmayacak, Ancak işi yüklenen veya organize eden firmanın işi fiilen yaptırdığı alt firmaya ödeme yapması sırasında 2/10 tevkifat yapma yükümlülüğü bulunmaktadır Sorunuzdaki yakıt konusundaki bölüm anlaşılamamıştır
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.