Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 25.05.2021 10:06 (Üye) Soru : Merhaba, şirketimiz kurucu ortağı geçtiğimiz yıl yine tek ortaklı A.Ş. kurdu. bu yıl barodan avukat bulundurma zorunluluğu ile ilgili bir yazı aldık. sermayemiz 250.000'in üzerinde ancak şirketimiz faaliyetine başlayamadı. Şu anda ne çalışanı var ne de başlatabildiği bir iş projesi. haliyle bu haldeki bir şirkete avukat şu aşamada gerekli bir şey değil. nasıl hareket edebiliriz?

Cevap : Şirketin faal olup olmadığına bakılmaksızın Avukatlık yasasının 35/3 maddesine göre Avukat bulundurma zorunluluğu vardır. "136 sayılı Avukatlık Kanun'unun 35/3 maddesi uyarınca sermayesi 250.000 TL ve üzeri olan Anonim Şirketlerin ya şirket bünyelerinde sigortalı olarak bir avukat çalıştırması ya da sözleşmeli olarak bir avukattan devamlı hizmet almaları zorunludur."
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.