Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 26.05.2021 13:04 (Üye) Soru : Merhaba Ben bağımlı çalışan bir meslek mensubuyum. Size bir kaç sorum var. Birincisi bu kapanmayı bizim yıllık iznimizden düşebilirler mi? Bu şekilde izin kullanmış sayabilirler mi? Bu durumla ilgili bir açıklama var mı? İkinci sorum 10 yılı geçmiş bir öğretmen kendi işi bırakırsa çalıştığı yıldan dolayı tazminat almaya hak kazanır mı? İstifa etse bile yasal olarak böyle bir hakkı var mı? Diğer sorum ise kısa çalışmadan faydalanan bir çalışan doğum izine ayrıldı. Bu durumda kısa çalışma durdu bu ay sadece 13 gün çalışması var. Çalıştığı saate göre işverenden ve işkuran maaşını alıyor ve sonrasında doğum izni başlıyor eksik gün kısa çalışma ve diğer nedenler olacak bildirgede sonraki aylarda kısa çalışmadan çıkmadı ama kısa çalışma durdu bu durumda sadece doğum için eksik gün nedeni yazacağız kısa çalışmayı hiç baz almadan. Teşekkür ederim.

Cevap : İŞçi ile işveren anlaşırlarsa yıllık izne mahsup edilir. Anlaşma yok ise zorunlu nedenlerle oluşan kapanmadır ve 10 genel hayatı etkileyen nedenler seçilip eksik gün bldrilebilir eylül 1999 öncesi işe girmiş olup 3600 günü dolduranların SGK dan yazı almaları halinde işyerinden tazminat alarak ayrılmaları mümkündür.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.