Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 26.05.2021 10:06 (Üye) Soru : iştigal konusu araç alımı ve satımı yapan işletme bize 2.el olarak bir aracı kdv %18 üzerinden kesmiştir. Aracın özellikleri: net ağırlığı:1710 katar ağırlığı:3500 koltuk sayısı :5 silindir hacmi:1598 ruhsatta yazan kullanım amacı: Yük nakli-Hususi Römork azami yüklü ağırlığı:1300 Azami Yüklü Ağırlığı:2395 Ticari Adı:Fiat Doblo bu bilgilere göre a) % 18 üzerinden kesilen Kdv yi indirim konusu mu yapacağız? aracın maliyetine mi ekleyeceğiz? b) Bu araç için yapılan giderlerin hepsini gider yazabilecek miyiz? Yoksa Binek sınıfında değerlendirip masraflarının % 70 ini mi sadece gider yazacağız.

Cevap : a)- Fiat Doblo ve Fiat Fiorino model araçlarınız 8 seri no.lu Gümrük Genel Tebliğinde 87.03 tarife pozisyonunda yer alan araçlar arasında değerlendirildiğinden özel tüketim vergisi ve katma değer vergisi yönünden binek otomobili olarak dikkate alınması gerekmekte olup, aracın alış vesikasında (faturasında) gösterilen katma değer vergisinin indirimi mümkün değildir. Maliyete veye gidere yazılır. b)-% 70 % 30 kıyaslama yapılır Giderlerin % 70 gider olarak kayıtlara alınır. % 30 KKEG dir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.