Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 27.05.2021 09:47 (Üye) Soru : Üstadım selamlar, Finansman gider kısıtlaması tebliğinde, kapsam dahilinde ki finansman giderlerinin içerisinde kur farkları da sayılmış. Buna göre sadece yabancı kaynaklar gurubundaki hesaplar (300,320,340 vb.) için hesapladığımız kur farklarını mı baz almalıyız yoksa varlıklar tarafındaki (100,101,102,103 vb) hesaplar için hesapladığımız kur farklarını da dahil etmemiz gerekir mi ? Bir de bu hesaplar için hesapladığımız ve 656 hesabına kaydettiğimiz kur farkı giderlerini kur farkı gelirleri ile (646 hs) ile netlememiz gerekir mi ? Değerli yardımınızı rica ederim.

Cevap : Yabancı kaynak kullanımından doğan kur farkı giderleri döviz kurlarındaki değişim dikkate alınarak hesaplanan gerçek tutarı ile dikkate alınacak. Aynı dönem içinde olsa bile farklı yabancı kaynaklara ilişkin olarak oluşan kur farkı gelirleri ile kur farkı giderleri birlikte değerlendirilmeyecektir. Hangi hesap dan hesaplanırsa hesaplansın KUR FARKI GİDERLERİ İÇİN Finansman gider kısıtlaması uygulanacağı görüşündeyiz.Netleşme yapılmaz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.