Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 31.05.2021 11:32 (Üye) Soru : iyi akşamlar, Çalışanımız 3600 günden emekli olmak istiyor.Vergi dairesinden şeker tansiyon vs olduğundan dolayı bir belge verilip hastaneye sevkediliniyormuş.Vergi indiriminden yararlanılıp erken emekli olunabiliyormuşErken emeklilik için prosesür nasıldır.Bu Engelli raporu mu yada kastedilen erken emeklilik için nedir tşkler:

Cevap : izmet akdi ile çalışan sigortalılardan Ekim/2008 tarihinden önce ilk defa sigortalı olan ve engelliliği nedeniyle vergi indiriminden yararlandığını Kanunun yürürlük tarihinden önce veya sonra tespit ettirenlerden; - 6/8/2003 tarihinden önce sigortalı olanlardan; Bu tarihte en az 12 yıl ve daha fazla sigortalılık süresi olanlar 15 yıl sigortalılık süresi 3600 prim ödeme gün sayısı, Bu tarihte 12 yıldan daha az sigortalılık süresi bulunanlar ise kademeli geçiş sürecindeki şartları yerine getirmeleri halinde yaşlılık aylığına hak kazanabilmektedir. - 6/8/2003 tarihinden sonra ilk defa sigortalı olanlardan sakatlık derecesi; Birinci derecede sakatlığı (% 80 - %100 arasında) olanlar en az 15 yıl sigortalılık süresi ve en az 3600 prim ödeme gün sayısı, İkinci derecede sakatlığı (% 60 - %79 arasında) olanlar en az 18 yıl sigortalılık süresi ve en az 4000 prim ödeme gün sayısı, Üçüncü derecede sakatlığı (% 40 - %59 arasında) olanlar en az 20 yıl sigortalılık süresi ve en az 4400 prim ödeme gün sayısı, şartlarıyla yaşlılık aylığı bağlanabilmektedir. Eğer sigortalı iseniz vergi indiriminden yararlanmak için bağlı olduğunuz vergi dairesine başvuru yapabilirsiniz. Vergi dairesi sizi hastaneye sevk eder. Hastaneden gelen rapora göre engel oranınız belirlenir ve vergi indirimine yansır. Size ayrıca vergi indirim kimlik belgesi verilir. Bu kimlikte belirtilen orana ve sigorta ilk başlangıç tarihinize göre yukarıdaki tabloda belirtilen şartları sağlamanız halinde SGK’ya emeklilik başvurunuzu yapabilirsiniz. r.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.