Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 27.05.2021 13:15 (Üye) Soru : Sayın Danışmanım, Öncelikle kolaylıklar dilerim. Al-sat yöntemi ile ihracat yapan bir firma başka bir firmada bordrolu -olarak çalışan satışçılara ihracat sonralarında düzenli olmayan satış primleri veriyor. Bu ödemeleri aşağıdaki yöntemlerden biri ile giderleştirebilir miyiz? 1- Ödeme yapılan kişilere gelir vergisi ve damga vergisi kesintileri yapılarak net ücret ödenmesi. 2-Ödeme yapılan kişilerin çalıştıkları firma ile bir sözleşme yapılsa ve sözleşme sonrasında fatura karşılığı ödeme yapılsa firmaya. Ve ödemeyi alan firmanın çalışan bu kişilerin bordrolarına tutarları ekleyerek ödeme yapması. Bağlı oldukları firmanın danışmanlık vs altında nace kodu olması gerekir mi bu işin yapılabilmesi için? Saygılarımla,

Cevap : Verilen prim "ücret " ödemesidir. Normal bordro yapılarak ödeme yapılır.(SGK -Vergi -DV kesintileri yapılır. ) İkinci işverenden alınan ücret konumun da değerlendirilir. Başka yöntem olmayacağı görüşündeyiz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.