Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 28.05.2021 10:47 (Üye) Soru : Merhaba üstadım, Benim sorum Mısır'daki firmamızın 2020 yılında kestiği hizmet faturalarından ödenmemiş olanların ödenmesini beklerken Mısır'daki firmanın bir e-mail dolandırıcılığı sonucu ödemeyi bize değil dolandırıcılara yaptığı ortaya çıktı. Bu durumda mağdur oldukları için tekrardan bize ödeyemeyeceklerini belirtip, bizden bu ödemeleri silmemizi talep ettiler. Merkezi Türkiye'de olan firmamızın bu durumda 2021'de bu faturaları zarara atmamız gerekir, değil mi? Toplam tutar Eylül 2020-Aralık 2020 döneminde kesilmiş olan faturaların karşılığı 50.000 € kadar.

Cevap : Faturaların zarar kayıt edilmesi söz konusu olmaz. VUK hükümlerinde belirtilen Şüpheli alacak konumu var ise Karşılık ayrılır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.