Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 31.05.2021 11:57 (Üye) Soru : merhaba, 27/04/2021 tarihinde işe alınmış olan bir personelimiz var. yaşı 32. 1- biz işveren olarak bu personelimizin yaşının , 45 yaş altı oldugu icin MECBURİ OLARAK , ZORUNLU BES hesabı actırdık ve aylık maaşından bu hesaba BRUT ÜCRETİNİN % 3 ünü BES kesintisi yaparak yatıracagımızı söyledik. nisan ayına ilişkin 4 gunluk BES yatırıldı. mayıs ayına ilişkin de 30 günlük BES yatırıldı. 2 - şimdi bu personelimiz, yaşı 45 altı oldugu halde, BES hesabı istemedigini söylüyor. bankayı arayıp BES hesabının kapatılmasını isteyecekmiş. böyle bir durumda , işveren olarak bize yasal bir sıkıntı cıkar mı ? 3- personel BES hesabını kapatırsa , işveren olarak bizim yapmamız gereken bir durum var mıdır? tesekkurler

Cevap : Emeklilik planına göre çalışanın ücretinden katkı payı kesilmeye başlandığında, ilk katkı payının şirket hesabına yattığı günü takip eden ilk iş günü emeklilik planının kişiye posta veya elektronik posta yolu ile gönderilmesi gerekiyor. Bu bildirimin sigortalıya ulaşmasından sonraki iki aya "BES cayma süresi" deniyor. Çalışanlar iki aylık cayma süresi içinde sistemden çıkma hakkını, herhangi bir maddi kayba, kesintiye uğramadan kullanabiliyor.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.