Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 02.06.2021 11:38 (Üye) Soru : merhaba, yani 27 nisanda sgk girişi yapılıp, nisan ayına ilişkin 4 gunluk ZORUNLU BES , mayıs ayına ilişkin 30 gunluk ZORUNLU BES yatırılan , 32 yaşındaki personelimiz, 1 haziran itibari ile, bankayı arayıp BES Hesabının kapatılmasını istiyebiliyor. 1 - bu durumda işveren olarak , yasal olarak bu konuyla ilgili , üzerimize düşen , yapmamız gereken bir sorumluluk yok. degil mi ? tesekkurler

Cevap : Emeklilik planına göre çalışanın ücretinden katkı payı kesilmeye başlandığında, ilk katkı payının şirket hesabına yattığı günü takip eden ilk iş günü emeklilik planının kişiye posta veya elektronik posta yolu ile gönderilmesi gerekiyor. Bu bildirimin sigortalıya ulaşmasından sonraki iki aya "BES cayma süresi" deniyor. Çalışanlar iki aylık cayma süresi içinde sistemden çıkma hakkını, herhangi bir maddi kayba, kesintiye uğramadan kullanabiliyor.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.