Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 31.05.2021 15:11 (Üye) Soru : Sayın Hocam, Ltd. Şti . nin ortaklarından biri hisse devri yapıyor. Noterde nominal bedelle satış yapılıyor. 2022 yılında devreden gerçek kişiye gelir vergisi doğup doğmadığını, öz sermaye üzerinden endeksleme yaparak değer artış kazancı hesaplanması için rapor yazmak ve bu raporu da tescil ilan ettirmek istiyorum. Devir tescil ilanı ile birlikte. Bu işleme dair bir rapor örneği varmı. Varsa yayınlayabilir veyaxxxxx mail adresime gönderebilirmisiniz. Teşekkürler

Cevap : Nominal (Yazılı değer) den yapılan satış da vergi doğmaz. Değer artış kazancı öz sermaye üzerinden hesaplanmaz. Değer artış kazancı hesaplaması için web sayfamızda bulunan Mali rehberden yararlanınız.Bu satış için Rapor düzenlenmez.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.