Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 01.06.2021 11:52 (Üye) Soru : Merhaba, şuan babamın faaliyette bulunduğu bir inşaat firması mevcut, gerçek kişi Olarak mükellefiyeti bulunmakta, faaliyetine son vermek istiyoruz ancak yapılan işlerden dolayı yüksek miktarda kdv devri mevcut, acaba gerçek şahıs işletmesini limited şirketine dönüştürdükten sonra, hisse devri ve ana sözleşme değişikliği ile muhasebe alanında faaliyet gösterecek bir şirkete dönüştürüp mevcut kdv yi kullanmamda herhangi bir mevzuat engeli var mıdır ? Dönüştürme ve hisse devir işlemi ile faaliyete başlayabilir miyim ?

Cevap : Ticari bir şirketi Mesleki bir şirkete dönüştürülmesi ile devreden KDV sinin kullanılmasında hukuki bir engel yok.Ancak mesleki ahlak ve etik kurallara aykırı bir işlem olur. Konu hakkında Özelge alarak işlem yapmanızı öneririz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.