Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 01.06.2021 12:25 (Üye) Soru : Sayın Yetkili, Siparişe dayalı bakım onarım işlemlerinin ( Hizmet) süresinde yapılmaması sebebi ile Alıcı tarafından düzenlenecek gecikme cezası faturası KDV' li olarak mı ? Yoksa KDV'siz mi düzenlenmeli, Sözleşme yok, sipariş formu üzerinde ilgili şartlar mevcut, Saygılarımla

Cevap : Düzenlenecek faturada KDV hesaplanacaktır. 3065 KDVK Matraha Dahil Olan Unsurlar Madde 24 Aşağıda yazılı unsurlar matraha dahildir: a) Teslim alanın gösterdiği yere kadar satıcı tarafından yapılan taşıma, yükleme ve boşaltma giderleri, b) Ambalaj giderleri, sigorta, komisyon ve benzeri gider karşılıkları ile vergi, resim, harç, pay, fon karşılığı gibi unsurlar, c) Vade farkı, fiyat farkı,kur farkı, faiz, prim gibi çeşitli gelirler ile servis ve benzer adlar altında sağlanan her türlü menfaat, hizmet ve değerler.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.