Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 01.06.2021 12:41 (Üye) Soru : Merhaba, iki A.Ş.'nin yer aldığı bir grup şirketinde çalışmaktayım. bordrosu (girişi) ABC AŞ 'de olan çalışanın personel harcama formu ile teslim ettiği harcama fişlerini XYZ AŞ'de gider kaydersem eğer, mevzuata aykırı işlem yapmış olur diye biliyorum, yanlış mıyım? Bunu genel müdürümüze anlatmam lazım, hangi kanun maddelerine aykırı işlem olduğunu nasıl anlatabilirim?

Cevap : Vergi ve muhasebe uygulamalarında Ticari kazancın elde edilmesi için yapılan harcamalar GVK 40.Maddesinde belirtilen harcamalardan olması gerekir.Yasal defterlere yapılacak Kayıt içinde VUK hükümlerine göre düzenleniş Fatura ve benzeri belgeler olması gerekir (Fatura SM Makbuzu,ÖKC fişi Vb.) Belge hangi mükellef adına düzenlenmiş ise o mükellef giderleştirilir. Başka firmaya gider olarak yazılamaz. Yazılması için Gider yansıtma faturası düzenlenmesi gerekir. Bu kural her firma için geçerlidir. Grup şirketlerinin bir ayrıcalığı olmaz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.