Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 01.06.2021 15:41 (Üye) Soru : Merhaba Sayın Danışman, Konu: Kur Farkı 311 14/1 uluslararası taşımacılık KDV muafiyet istisnası kapsamında dövizli alış faturalarımız mevcuttur. Dövizli alış faturalarımıza istinaden dövizli ödemeler yapmaktayız. Döviz bakiyemiz ödemelerin karşılığında kapanmaktadır, fakat fatura ve ödeme tarihi farklılığı sebebiyle Türk Lirası bakiyemiz oluşmaktadır. SORU: KDV muafiyet istinası kapsamında olan faturalara kur farkı faturası kesilmeli midir? veya yıl sonunda mı değerleme yapılmalıdır? "KDV muafiyet istisnası " kur farkı için nasıl bir kriter oluşturmaktadır? Teşekkürler.

Cevap : Geçici vergi dönem sonlarında Yabancı para biriminden olan borç, alacak banka, kasa, çek ve senet ler için kur değerlemesi yapılacaktır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.