Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 06.07.2021 09:15 (Üye) Soru : Sayın danışman merhaba e defter kayıt nizamı açısından iki soru sormak istiyorum. 120 - 320 hesapların ay sonlarında ters bakiye vermesi durumunda 159 ve 340 hesaplara devri her ay sonu mu , geçici vergi döneminde mi , yıl sonunda mı yapılması uygundur ? Diğer sorum Z raporu işlediğimizde aynı fiş üzerinde 108 ve 100 kasa kaydetmemiz gerekebiliyor bunları ayrı ayrı fişlere mi kayıt yapmak gerekiyor ödeme türü farklı olduğu için, yoksa aynı fiş üzerinde hem 108 hem 100 kasa seçerek tek bir Z raporunu işleyebilir miyiz ? Cevap için şimdiden teşekkürler

Cevap : TDHP uygulamasında kayıtların zamanın da ilgili hesaplara doğru yapılması halinde ters bakiye olmaz. Bu durumda nasıl düzeltileceği konusunda tebliğ sirkü olmadığı için yorumumuz yapamayız. GİB den özelge alınız. Z raporundaki Kredi kartı satışları ayrı, nakit satışlar ayrı ayrı yevmiye kaydı yapılması gerekir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.