Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 02.06.2021 10:52 (Üye) Soru : Sayın İlgili; 2 ortaklı Ltd firma ortaklarına 2019 ve 2020 kar dağıtımı yapacagız.Kanun veya tebliğ olarak kaçırdıgımız bir şey var mı? diye sormak istedik.Kar dağıtımında mevcut sistem yuzde 15 stopaj oranıyla hesaplayıp muhtasar beyannameye dahil ederek vergilendirecegiz.Genel kurul kararıyla tabiki. değişen gözümüzden kaçan bir husus mevcut mudur?O kadar çok teblig ve taslak okuyoruz ki emin olamka istedik cevabınız için teşekkür ederim saygıdeğer üstadım

Cevap : Kar dağıtımı hakkında her hangi bir değişiklik yapılamamıştır. Geçmiş yıl/yıllar karları her zaman genel kurul kararı alınarak tamamı veya belirlenen miktar veya oranda dağıtılabilir. Dağılan karda % 15 GV stopajı yapılır.Kar payı elde edenler GVK 22 ve 86. madde deki kurallara göre Yıllık MSİ beyannamesi verir veye vermez.Size önerimiz taslakları itibar etmeyiniz göz ucu ile okuyup Aslının yayımını bekleyiniz.Taslakları sadece GİB den takip ediniz .Sosyal medyadaki haber ve bilgilendirmelere itibar etmeyiniz. Mevzuattaki değişiklikleri oda web sayfamızdan takip ediniz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.