Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 02.06.2021 12:45 (Üye) Soru : Merhabalar , envanter defteri yazımı yaparken yazılacak yılın ilk olarak açılış maddesini daha sonra ikinci sayfada yazılacak yılın kapanış maddesini arkasından ise gelir tablosu ve bilançosunu yazdirilmasi doğru bir islemmidir v.u.k 185 den anlasilan bu şekilde olmasimidir.şimdiden teşekkürler

Cevap : Envanter ve bilanço defterinin nası tutulacağı VUK 185. maddesinde aşağıdaki gibi tanımlanmıştır. AÇILIŞ Bilançosu ,dönem sonu mal mevcudu ve dönem sonu bilanço ve gelir tablosu yazılır. 1961 yılında yapılan bu tanımlamanın Bilgisayar ortamında tutulan defterin nasıl yazdırılacağı konusunda yorumum yapamıyoruz. Envanter Defteri ve Bilanço Günü Madde 185 Envanter defterine işe başlama tarihinde ve mütaakıben her hesap döneminin sonunda çıkarılan envanterler ve bilânçolar kaydolunur ve bu tarihe "bilânço günü" denir. Envanter defteri ciltli ve sayfaları müteselsil sıra numaralı olur.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.