Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 02.06.2021 13:51 (Üye) Soru : Merhabalar, Firma aktifimize kayıtlı binek araç ağır hasarlı kaza yapmıştır ve hurdaya ayrıldığı söylenmiştir. Ruhsat üzerine ''trafikten çekilmiştir'' mührü basılmıştır. Noterden araç satış sözleşmesi düzenlenerek araç satışı başka bir firmaya yapılmıştır. Aracı alan firma %1 KDV oranı ile fatura düzenlenmesi talep etmektedir. Aracı alan firmaya düzenlenecek fatura nasıl olmalıdır? Ayrıca sigorta şirketi de tarafımıza ödeme yapacaktır. Sigorta şirketinden bankamıza gelecek bedel için fatura düzenlenmesi gerekir mi? Düzenlenecekse KDV durumu (İstisna vb.) nasıl olacaktır ? Teşekkürler

Cevap : Düzenlenecek faturada aracın plakası yazılır. satış bedeli üzerinde % 1 KDV hesaplanır.Sigortadan gelen tutar için Fatura düzenlenmez. 649 hesaba gelir yazılır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.