Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 02.06.2021 14:52 (Üye) Soru : Meraba ;Karayolu taşımacılığı yapan bir firma alt bir firmayla anlaşmış.Taşımanın bir kısmını alt firma yapmakta burada alt firma yükleniciye fatura keseceği zaman 2/10 tevkifat uygulayacak fakat yüklenici firma taşımacılığını yaptığı firmaya faturayı keserken tevkifat uygulamayacak sorum fatura açıklaması ne yazılmalıdır bu durumda ve yüklenici firma kendi hizmeti dahil (TEVKİFATLI ) tek fatura düzenleyebilir mi ? Bilginizi rica ederim.

Cevap : Faturaya ne iş yapılıyor ise o yazılacaktır. Taşımacılık hizmetini yüklenen firmanın, bu işi bizzat ifa etmeyip bir başka firmaya devretmesi durumunda, malları taşınanlar tevkifat uygulamayacaktır. Ancak taşımacılığı fiilen ifa eden alt firma, taşımacılık hizmetini yüklenen firmaya düzenleyeceği faturada 2/10 oranında KDV tevkifatı uygulanacaktır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.