Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 02.06.2021 14:55 (Üye) Soru : MERHABA, ÜÇ ORTAKLI BİR LİMİTED ŞİRKET, ŞİRKET ORTAKLARI İÇİN ÖZEL SAĞLIK SİGORTASI YAPTIRMIŞTIR. BU POLİÇELER ŞİRKET BANKA HESABINDAN ÖDENMİŞTİR. BU İŞLEMLERİN MUHASEBE KAYDI İÇİN NASIL BİR YOL İZLEMEK DOĞRU OLUR?.. (AYNİ ÜCRET OLARAK KABUL EDİLMESİ GEREKTİĞİNİ DÜŞÜNÜYORUM. SONUÇTA ŞİRKET KAYNAĞI ORTAKLAR TARAFINDAN ŞİRKET FAALİYETLERİ DIŞINDA KULLANILMIŞ OLUYOR. ŞİRKET ORTAKLARININ ADINA AVANS OLARAK MI, YADA BORDROYA TABİ TUTUP ÜCRET ÖDEMELERİNDE OLDUĞU GİBİ G.V. VE D.V. HESAPLAMAK MI DOĞRU OLUR?.. YADA BİR İHTİMAL KKEG OLARAK DİKKATE ALAN MESLKE MENSUPLARI VAR. ANCAK BANA DOĞRU GELMEDİ.)

Cevap : ŞİRKET ORTAKLARI İÇİN YAPILAN SAĞLIK SİGORTA PRİMLERİ ŞİRKETE GİDER YAZILMAZ. HARCAMA ŞAHSİ HARCAMADIR.ÖDEME ŞİRKET KASA VEYA BANKA HESABINDAN YAPILAMAZ. DOLAYISIYLA KKEG OLARAK DAHİ KAYITLARA ALINMAZ.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.