Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 04.06.2021 16:38 (Üye) Soru : Sayın ilgili merhaba, 1 HAZİRAN 2020 - 31 HAZİRAN 2021 ÖZEL HESAP DÖNEMİ'ne tabi bir mükellefimiz bulunuyor. Mükellef %100 yabancı sermaye iken; 2021 yılında %100 yerli sermayeye döndü. Tüm hisselerini yerli ortaklara devir edip, yabancı ortaklar çıktılar. Şimdi bu firmayı NORMAL HESAP DÖNEMİ'ne geçirmek istiyoruz. Bununla ilgili yapılması gerekenler konusunda bilgilendirme ve yönlendirme talep ve rica ediyorum. Yapılması gerekenleri en geniş manada yazabilirseniz memnun olurum. Selamlar

Cevap : Özel hesap dönemine tabi olmak için VUK 174. maddeye göre Hazine ve Maliye Bakanlığından izin alınmaktadır. Aynı şekilde Özel hesap döneminden Normal dönem dönüş içinde Bakanlığa müracaat edilir. Bu konudaki Bürokratik işlemler konusunda bilgi sahibi değiliz. Vergi Dairesinden veya İst.VD Başkanlığından bilgi alınız.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.