Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 07.06.2021 10:03 (Üye) Soru : İyi günler.. Bana bir mükellef başvurdu Mali Müşavirlik için. Kişi bir özelge sonucu 2014 yılında mükellefiyet tesis etmesi gerekirken bunu yapmamış. O tarihten günümüze hiç bir beyanname düzenlememiş ve defter tanzim etmemiş. 1-) Bu kişi ile SMMM Sözleşmesi imzalarsam geçmişe dönük beyannamelerini boş da olsa düzenleyebilir miyim? 2-) Beyannamesini düzenlediğim dönemler için ücret talep etmeli miyim? 3-) Böyle bir SMMM - Mükellef durumu için söyleyeceğiniz artı bir durum da var ise tarafıma bildirmenizi arz ederim. Şimdiden teşekkürler, iyi çalışmalar..

Cevap : Defteri olmayan mükellefin boşta olsa beyannamelerinin gönderilmesinin çok önemi yok. Vergi Dairesi, Muhtemelen 2014 tarihinden itibaren mükellef hakkında Takdir komisyonuna müracaat etmiştir.Mükellefin tüm beyan dönemleri tüm vergi çeşitleri için matrah takdiri ve VUK 359. medde gereği savcılığı müracaat edilmiştir.Müşteri ile sözleme düzenlemeden beyanname gönderemezsiniz Önce Türmob sözleşmesi daha sonra GİB sözleşmesi yapılacaktır. Elbette ücret alacaksınız.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.