Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 07.06.2021 16:50 (Üye) Soru : Merhaba, ilk sigortalı olarak çalışmaya başlama yılı 1999 yılı öncesi olan bir çalışan 15 yıl 3600 yıl emeklilik nedeniyle kıdem tazminatını alarak ayrıldığı işyerinden sonra tekrar başka bir işyerinde çalışmaya başlamış, birkaç yıl burada da çalıştıktan sonra şimdi yine 15 yıl 3600 gün emeklilik nedeniyle işten ayrılmak istese yaş harici emeklilik nedeniyle kıdem tazminatına hak kazanır mı? yani yaş dışındaki emeklilik hakkından iki kere faydalanılabilir mi? Teşekkürler iyi çalışmalar...

Cevap : Tekrar çalışma hayatına dönen kişi, yeni işyerinde 1 yıl çalıştıktan sonra 15 yıl 3600 prim gününü tamamlamış olması sebebiyle yeniden işten ayrılarak kıdem tazminatını talep edebilir. Bu konu ile ilgili yasal bir kısıtlama söz konusu değildir. 08.09.1999 yılından önce sigortalılığı başlamış kişilerin 15 yıl 3600 prim günü şartını sağladıkları ilk günden itibaren SGK’dan bu yazıyı talep ederek işten ayrılma hakları saklıdır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.