Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 08.06.2021 10:46 (Üye) Soru : Sorum. İhracat İstisnası Fatura İntaç Tarihine göre KDV Beyannamesine İhracat İstisnası olarak yazmaktayız. İlgili yılda yapılan İhracat bedeli Tahsilatı neticesinde oluşan Kur Farklarını yine 601 Hesap altında Kur Farkı olarak dikkate almaktayız. Bu Kur Farkını KDV beyannamesine yansıtamadığımızdan dolayı KDV Teslim Tutarı ile Bilanço Brüt Satışı Tutmamaktadır. Yapabilieceğimiz bir şey varmıdır. aynı şey SGK Teşvikleri için geçerlidir. SGK teşviklerini 602 Dikkate almaktayız. Bu durumdada Brüt Satışlar ve KDV Teslim Toplamı tutmuyor. Yapabilecek bir durum varmıdır. İzah dışında

Cevap : Gelir tablosu hesapları ile KDV beyanname sonuçlarının eşitleneceği diye bir kural olmaz. Sorulduğu zaman Muhasebe kayıtları ile izah edilir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.