Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 08.06.2021 12:48 (Üye) Soru : Merhaba; Firmamız mikro ihracat yapmaktadır. Mikro ihracat kapsamında yurtdışı nihai tüketiciye kesilen faturalar ile ilgili bazı teslimatlar iade edilmektedir. İade süreci uzun sürdüğü için yurtdışına kestiğimiz faturaları iptal edemiyoruz. Dolasıyla gerçekleşmeyen satışlarımızı gelir yazmak durumunda kalıyoruz. Bununla ilgili iade edilen faturalarla ilgili gider pusulası keserek gider yazabilir miyiz. Yurtdışı faturalar mal ihracatı kapsamında kesilmektedir. Gider pusulasını da kdv'siz olarak düzenleyebilir miyiz. Yada belirtmiş olduğum konu ile ilgili başka türlü bir yol veya yöntem var mıdır. Tşk

Cevap : İade edilen mallar için Gider pusulası düzenlenebilir.Gider pusulasına alıcıya gönderilen Fatura aslı olması gerekir Fatura gider pusulasına eklenerek saklanır.Gider pusulasında KDV hesaplanır ve indirilir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.