Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 08.06.2021 12:53 (Üye) Soru : dondurma iretimi yapıp hem nihai tüketiciye perakende hem de işyerlerine toptan satış gerçekleştiren firmamızda yeme içme yerleri ile alakalı olarak %1 e düşürülen kdv indirimi toptan satışlarımızı da kapsamaktamıdır...TEŞEKKÜRLER

Cevap : KDV Ekli II Sayılı listenin “B ) DİĞER MAL VE HİZMETLER “ Bölümünün 24 üncü sırası YEME , İÇME HİZMETLERİ : Kahvehane, kır kahvesi, çay bahçesi, çay ocağı, kıraathane, kafeterya, PASTANE , ayakta yemek yenilen yerler, yemeği pakette satan veya diğer şekillerde yemek hizmeti sunan yerler, lokanta, içkili lokanta, kebapçı ve benzeri yerlerde verilen hizmetler ( Bu yerlerde verilen hizmetlerin alkollü içeceklere isabet eden kısmı hariç), İÇİN 31/07/2021 TARİHİNE KADAR % 1 KDV UYGULANIR. Yayımlanan karda Toptan perakende ayrımı yok . Ancak; bize göre Toptan satış için % 8 oranında KDV uygulanacağı görüşündeyiz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.